LXP1000-23-2
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
LXP1000-23-2
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes RF Diodes
Current - Max : 5 mA
Product Status : Active
Package : Bulk
Series : -
Capacitance @ Vr, F : 0.28pF @ 5V, 1MHz
Resistance @ If, F : 2.5Ohm @ 5mA, 100MHz
Voltage - Peak Reverse (Max) : 5V
Supplier Device Package : SOT-23-3
Mfr : Microchip Technology
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power Dissipation (Max) : 250 mW
Diode Type : PIN - 1 Pair Series Connection
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Base Product Number : LXP1000
Description : SI PIN NON HERMETIC EPSM SMT
Model Number : LXP1000-23-2
Contact Now
RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 5V 5 mA 250 mW SOT-23-3