CR5210S-30
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CR5210S-30
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : 0°C ~ 50°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Closed Loop
Current - Supply (Max) : 35mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 30A
Response Time : 250ms
Package : Bulk
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Active
Mounting Type : DIN Rail, Panel
Series : CR5200
Sensitivity : -
Linearity : -
Supplier Device Package : -
Mfr : CR Magnetics Inc.
Frequency : DC
Voltage - Supply : 24V
Description : SENSOR CURRENT HALL 30A DC
Model Number : CR5210S-30
Contact Now
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module